Co zrobić z nadpobudliwym dzieckiem?

By on mar 21, 2019 in Człowiek |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Jeżeli problem ADHD jest dla Ciebie codziennością – Twoje dziecko rozpiera nadmiar energii, ciągle biega, szalenie, nie może się na niczym skupić i ciągle przynosi uwagi ze szkoły – to wiesz jak ważne jest by pokonać tę sytuację w możliwie najszybszy sposób.

Często „naturalne” metody, np. zapisanie dziecka na kurs sportowy, uprawienie razem z dzieckiem dużej ilości aktywności fizycznej, dzielenie nauki na małe etapy pracy, przerywane ćwiczeniami nie pomagają.

 

Leczenie problemu psychicznego dziecka

Jak radzić sobie z problemem, który wydaje się być nie do pokonania? Mało kto z nas od razu wpadnie na pomysł odwiedzenia psychologa dziecięcego. „Psycholog dziecięcy? Ale po co? Moje dziecko nie jest wariatem!” z pewnością oburzy się niejedna matka czy ojciec. Jednak faktem jest, że często rodzice nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić z nadpobudliwym dzieckiem. Często stajemy między wyborem – psycholog albo dalsze problemy edukacyjne. Nie ma co łudzić się, że dziecko samo oduczy się negatywnych zachowań i w pewnym momencie samo zacznie przykładać się do nauki. Jeżeli nie zostanie nauczone w jaki sposób ma to robić, prawdopodobnie będzie zmagało się z tym problemem przez całe życie.

psycholog dziecięcy Świdnica

W leczeniu dziecka liczy się odpowiednie podejście psychologa dziecięcego.

W niektórych gabinetach pracuje nie tylko psycholog dziecięcy ale osoba która posiada również doświadczenie pedagogiczne lub z jednej z dziedzin psychologii, np. psychoonkologii. Jeżeli zależy nam na profesjonalnej pomocy dobrze jest skorzystać z terapii, która zagwarantuje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu.

Praca z psychologiem dziecięcym pomaga dziecku rozwijać umiejętność pracy w ciszy przez dłuższy czas, pomaga opanować techniki relaksacyjne i odprężające. Dzięki takiej terapii, dziecko stopniowo przyzwyczaja się do pracy w szkolnym rytmie, do nauki na siedząco prze dłuższy okres czasu.

 

Reakcja na stres

Często okazuje się, że problemy z zachowaniem dziecka są konsekwencją trudnych zmian, które zachodzą w życiu dziecka. Może to być zarówno śmierć bliskiej osoby, rozstanie rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana szkoły… Dziecko może rozmaicie odreagowywać stres i trzeba pomóc mu przejść przez tę trudną sytuację. Nawet jeżeli jest ona bolesna również dla nas, nie możemy zamknąć się w swoim bólu i zapomnieć o potrzebach dziecka. Sama obecność rodziców w trudnym dla dziecka czasie jest ogromną pomocą. Niekiedy, terapia u psychologa jest konieczna, by pomóc dziecku przezwyciężyć swoje problemy.

psychoterapia Świdnica

Często rodzic nie jest w stanie dać dziecku potrzebnej jemu pomocy, dobrze jest wtedy skorzystać z możliwości jakie daje nam obecna nauka i pomyśleć o pomocy psychologicznej. Wiele gabinetów psychologów oferuje pomoc kierowaną specjalnie do dzieci, zapewniając pomoc odpowiednią dla wieku i potrzeb młodszych pacjentów.

Jeżeli od dłuższego czasu widzimy, że dziecko ma trudności w koncentracji i nie umiemy mu pomoc lub po prostu nie możemy ponieważ ono odrzuca naszą pomoc, warto pomyśleć o skorzystania z pomocy np. psychologa dziecięcego.

Artykuł powstał dzięki współpracy z psychologiem Małgorzatą Małek ze Świdnicy.